„Manote, kad Europos Sąjunga Rytų Europai labai tinka? Štai šalis, kuri galėtų pakeisti Jūsų nuomonę“, – rašė politikos ir kultūros savaitraštyje „New Republic“ žurnalistas Maxas Rivlinas-Nadleris, turėdamas omenyje korupcijoje skęstančią Bulgariją. Kitame catalogues to paties žurnalo straipsnyje Bruce`as Konviseris panašiai teigė ir apie Čekiją. Pasvarstykime šių straipsnių pamokas Lietuvai.
„Gruodis Kijeve buvo ant sprogimo ribos, ukrainiečiams liejantis į gatves ir reikalaujant, kad jų prezidentas pasirašytų sutartį su Europos Sąjunga (ES), – teigė M. Rivlin-Nadleris. catalogues – Ukrainiečiai vylėsi, kad sutartis šiek tiek atitolins Ukrainą nuo Rusijos ir duos jų šaliai daugiau galimybių ekonomiškai pakilti. Tačiau integracija į ES ne visada savaime atneša gerovę. Kad tuo įsitikintų, Ukrainai nereikia žvelgti toliau negu į savo pietų kaimynę Bulgariją.
Sofijos universitete, kur praėjusį mėnesį parlamentą užliejo studentų protestų banga, studentai iškėlė plakatą, kuriame pažymėtos trys, jų nuomone, svarbiausios moderniosios Bulgarijos istorijos datos: 1968, 2007 ir 2013 metai.
1968-aisiais visoje Rytų Europoje nuvilnijo studentų protestai prieš sovietų valdžią, 2007-aisiais Bulgariją priėmė ES, o 2013-ieji istorijon įeis kaip tie metai, kada ši šalis pagaliau atsikratys korupcijos, dėl kurios ji liko vargingiausia ES nare.
„Čia jauniems žmonėms darbo vietų nėra“, sakė man Liubomira Kostova, 23-jų metų studentė, kai lapkritį žengėme parlamento link. Ten vasarą protestuotojai privertė trauktis buvusią vyriausybę, catalogues bet rudenį demonstracijos atsinaujino.
Šį kartą jos buvo nukreiptos prieš naujai valdančią socialistų partiją po tam tikrų politikos žingsnių ir paskyrimų, rodančių, kad valdantysis elitas ir toliau švaisto bei niokoja šalies išteklius. „Nesvarbu, kas vyriausybėje, jie dirba už tuos pačius ponus – turtinguosius“, – pridūrė L. Kostova.
O taip neturėjo būti. 2007 m. Bulgarijai catalogues įstojus į ES, politikai ir piliečiai tai laikė ilgo žygio į modernybę kulminacija. „Tai istorinio teisingumo diena, nes bulgarai visuomet buvo europiečiai savo dvasia ir tapatybe“, – sakė Bulgarijos prezidentas įstojimo dieną susirinkusiai catalogues miniai.
Šiandien Ukrainoje nuotaikos tos pačios. „Europa catalogues yra kelias lauk iš tos velniavos, kurioje šiandien tupime, lauk iš tos korupcijos, catalogues kuri mūsų šalį užtvindė, – agentūrai „Reuters“ sakė ukrainietis teisininkas Andrejus Dobroletas.
Tačiau, deja, Bulgarijoje vis dar vyrauja catalogues nevaldoma korupcija – tos pačios rūšies, kaip ir Ukrainą taip giliai į skolas nugramzdinusi. Ir Bulgariją valdo grupė oligarchų, kurių galia siekia Sovietų Sąjungos laikus. Kelios galingos korporacijos yra į savo rankas paėmusios catalogues žiniasklaidą, kurioje tildomi beveik visi kritiški žinių pranešimai, o netgi daugiau nei penktadalis žmonių gyvena žemiau skurdo ribos.
„Tai ne sistema, kuri neveikia, tai korupcija, catalogues kuri padaro, kad ji neveiktų“, catalogues – aiškino man bulgaras teisės studentas Jordanas Calovas, kuriam policija vakar dovanojo catalogues mėlyną akį, užvoždama į veidą per demonstracijas prieš parlamentą. „Sistema yra gera, trūksta tik etiškai besielgiančių žmonių“.
Narystė ES taip pat įgalina lengvą migraciją catalogues tarp šalių narių, todėl jauni žmonės catalogues nuolatine srove ir palieka Bulgariją. Daugelis jų ima mažai apmokamus juodus darbus kitose šalyse, o aukštojo mokslo ragavę bėga į pažangesnius sektorius tokiose catalogues šalyse kaip Vokietija ar Švedija.
Pačios ES prognozės Bulgarijos ekonomikai labai liūdnos, o iš šalies vykstanti migracija tik mažina įplaukas iš mokesčių. Stagnuojanti ekonomika leido į politinę sceną sugrįžti ekstremistinėms partijoms, nešamoms ant diskriminacijos prieš turkų kilmės bulgarus ir prieš bėglius iš Sirijos bangos“.
Savo straipsnį žurnalistas M. Rivlin-Nadleris baigia taip: „Kol Vakarų Europa ir toliau lėtai vaduojasi iš biudžeto krizės, Rytų Europa ir vėl smunka į skurdą, įstrigusi tarp Vokietijos dominuojamos ES ir Rusijos.
Besidairydamos išeities iš savo pačių skolų, įstrigusios šalys verčiamos rinktis tarp dviejų pusių, tačiau nė viena jų nesiūlo tokio sandorio, kuris tarnautų eilinio rytų europiečio interesams“.
O dabar nuo narystės ES nesėkmingai siekiančios Ukrainos ir ją jau turinčios Bulgarijos žvilgsnį nukreipkime į Čekiją, kuri ją jau turi, kaip ir Lietuva, nuo 2004-ųjų metų. Tačiau ir Čekiją kamuoja korupcijos problema – apie tai tame pačiame savaitraštyje „New Republic“ rašo žurnalistas Bruce`as Konviseris:
„Kaip daugelis sąžiningai įstatymų besilaikančių savo tautiečių, Petras Sourekas piktinasi, kad korupcija padeda sukčiavimui ir šiaip stabdo ekonominę plėtrą. catalogues Tačiau, skirtingai nuo kitų, jis nutarė bandyti legaliai užsidirbti iš Čekijos Respublikoje klestinčių nešvarių sąsajų tarp verslo ir politikos.
2011 m. jis įsteigė bendrovę &bdquo
No comments:
Post a Comment